Historie
Počátky působení jednotky spadají do roku 1998, kdy byl vytvořen první samostatný tým CIMIC pro oblast Prijedor a Sanski Most v misi SFOR. K vytvoření jednotky CIMIC se Česká republika zavázala v rámci výstavbových úkolů při vstupu do NATO, a tak už v roce 2001 bylo zřízeno Středisko CIMIC v posádce Tábor.
V červenci roku 2003 byla jednotka redislokována do Olomouce a následně do Lipníku nad Bečvou, pod názvem 106. středisko CIMIC. Po roce působení v místě byl k útvaru během restrukturalizace přidružen prvek a schopnost PSYOPS (PSYchological OPerationS), a vzniklo tak 103. středisko CIMIC/PSYOPS. Podřízeno bylo pod Velitelství Společných sil, bylo tedy předurčeno k nasazení jak pro podporu pozemních operací, tak i vzdušných.
V roce 2013 byl útvar v rámci dislokačních a strukturálních změn přestěhován do Žižkových kasáren v Olomouci, kde při té příležitosti došlo i ke změně názvu na 103. centrum CIMIC/PSYOPS.
Po zrušení Společných sil bylo 103. centrum CIMIC/PSYOPS začleněno do organizační struktury Velitelství Pozemních sil. Jednotky centra – střediska CIMIC a PSYOPS, byly nadále určeny k plnění úkolů civilně-vojenské spolupráce a psychologických operací v úkolových uskupeních AČR podle aliančních standardů v zahraničních operacích aliance.
Specialisté CIMIC a PSYOPS úspěšně plnili úkoly v zahraničních operacích v Iráku, Bosně, Kosovu a Afghánistánu v provincii Fayzabád, Lógar, Kábul a Parwan. v asistenčních operacích na území ČR bylo předurčeno především pro podporu Policie České republiky a integrovaného záchranného systému při zabezpečování komunikace a koordinace s civilním obyvatelstvem.
Činnost příslušníků 103. centra CIMIC/PSYOPS pracujících na území České republiky i v zahraničních operacích byla vždy úzce spojena s humanitárními organizacemi. Jedná se zejména o organizace ADRA, ČRDM (Česká rada dětí a mládeže), Řád Sv. Lazara, Olivova nadace aj. Jednotka dlouhodobě spolupracuje s dětským hnutím Stonožka. Díky spolupráci s jeho ředitelkou, paní Bělou Gran Jensen, se podařilo předat humanitární dary školám, nemocnicím, starostům obcí a v neposlední řadě jednotlivým lidem na území řady válkou zničených zemí, v posledních letech především v Mali, historicky nejvíce v Afghánistánu.
Současnost
K 1. lednu 2020 došlo k reorganizaci celého vojenského útvaru, který se začlenil do organizační struktury nově vzniklého Velitelství kybernetických sil a informačních operací (VeKySIO) a změnil název na Skupina kybernetických sil a informačních operací (SkKySIO).
Jednotka nadále nese všechny schopnosti bývalého 103. centra CIMIC/PSYOPS, ke kterým v rámci výstavby nových schopností přibyly především informační operace, informační podpora, kybernetická ochrana a informační operace v kybernetickém prostoru. Velení a štáb jsou dislokovány v Žižkových kasárnách v Olomouci, jednotky potom částečně tamtéž, částečně v kasárnách Bystrovany v Olomouci a částečně v Brně.
Specialisté SkKySIO jsou v současné době nasazováni do zahraničních operací na území Mali (Europian Union Training Mission), Iráku (Operation Inherent Resolve) a Litvy (Enhanced Forward Presence).
CO DĚLAJÍ NAŠE JEDNOTKY?
Středisko Informačních operací
Středisko informačních operací v sobě integruje schopnosti CIMIC (Civil-Military Cooperation, civilně-vojesnká spolupráce) a PSYOPS (Psychological Operations, psychologické operace). Specialisté střediska jsou předurčeni k podpoře jednotek AČR, NATO a EU a plní úkoly civilně vojenské spolupráce a psychologických operací dle standardů NATO.
Při národní i mezinárodní přípravě příslušníků střediska je položen důraz na vysokou odbornou způsobilost v oblastech CIMIC a PSYOPS, jazykové dovednosti a znalost kulturně-politických reálií. Specialisté udržují kontinuitu poznatků získaných během působení při zahraničních operacích v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Iráku, Afghánistánu, Mali a jiných oblastech.
Mezi hlavní úkoly patří:
- vedení informačních operací s cílem ovlivnění vůle, porozumění a schopností protivníka;
- psychologické působení na vybrané cílové skupiny;
- analýza informačního prostředí;
- tvorba operačního záznamu (foto, video) z působení vlastních sil;
- spolupráce s orgány samosprávy, mezinárodními organizacemi a nevládními organizacemi v místě působení;
- podíl na stabilizaci a post konfliktní rekonstrukci oblasti;
- realizace projektů s cílem podpořit místní obyvatelstvo (zejména v oblasti školství, zdravotnictví a obnovy kritické infrastruktury).
Středisko CIMIC
Středisko CIMIC je jednotkou určenou pro plnění úkolů civilně-vojenské spolupráce na operačně-taktické úrovni a jako taková je prvkem bojové podpory.
Výcvik střediska CIMIC je zaměřen na provádění základních vševojskových taktických činností, na plánování civilně-vojenské spolupráce, tvorbu situačních hlášení, provádění analýz a hodnocení civilního prostředí.
Mezi hlavní úkoly patří:
- Zabezpečení odbornosti CIMIC v zahraničních operacích a dalších úkolových uskupeních (EUTM Mali, eFP Litva, 4. BÚU, 7. BÚU, NRF, VJTF a NRI)
- výcvik základních taktických činností civilně-vojenské spolupráce;
- tvorba databáze civilních organizací k budoucímu rozvoji civilně-vojenské interakce
- provádění analýz a hodnocení civilního prostředí;
- styčná činnost, vedení jednání s civilními aktéry a zabezpečení realizace projektů civilně-vojenské spolupráce;
- koordinace výběru a náboru aktivních záloh CIMIC;
- plánování a realizace vševojskového a odborného výcviku AZ SkKySIO.
Skupina podpory
Skupina podpory je jednotkou určenou k poskytování multimediálního zabezpečení. Specialisté skupiny jsou předurčeni k plnění úkolů v oblasti grafických a tiskových prací, audio a video produkce a nasazení jako combat camera team (tým bojové videodokumentace). Multimediální podporu skupina poskytuje cíleně pro realizaci psychologických a informačních operací, pro operační a strategickou komunikaci a pro propagaci armády na veřejnosti.
Mezi hlavní úkoly patří:
- Tvorba grafických materiálů pro použití ve elektronické i tištěné podobě;
- pořizování, tvorba a postprodukce audio nahrávek;
- tvorba audio produktů pro systémy hlasité reprodukce;
- pořizování foto a video dokumentace vysoké kvality;
- postprodukce (střih a úprava) foto a video materiálů do výsledných produktů;
- nasazení combat camera teamu pro pořizování operační dokumentace.
Skupina podpory strategické komunikace
Skupina StratCom je jednotka předurčená pro podporu strategické komunikace AČR v oblasti plánovací, analytické, konzultační, omezeně produkční.
Mezi hlavní úkoly patří:
- Tvořit podklady plánu strategické komunikace, návrhy cílů a efektů, přispívat do plánu resortu MO;
- sledovat aktuální trendy ve využívání sociálních sítí pro komunikaci, navrhovat vzhled a obsah rezortních účtů;
- provádět základní monitoring a analýzu informačního prostředí, hodnocení informačních aktivit AČR, analýzu a doporučení pro další činnost;
- provádět sekundární analýzy - hodnocení cílových skupin - na bázi dostupných sociologických a mediálních studií, navrhovat vhodné metody přesvědčování;
- vytvářet audiovizuální produkty pro vedení kampaní StratCom, podkladů pro klíčové komunikátory;
- tvorba podkladů pro krizovou komunikaci, podíl na tvorbě systému včasného varování;
- správa sociálních sítí KySIO, podpora správy sociálních sítí AČR.
Organizační prvek pro vytvoření střediska informační podpory
Středisko informační podpory je určeno k získávání dat a informací, jejich analytickému zpracování, sdílení informací pro rozhodovací proces velitele a taktéž pro potřeby ostatních jednotek kybernetických sil a informačních operací. Mezi klíčové schopnosti patří:
- Monitoring informačního prostředí pro potřeby působení KySIO a vybraných entit AČR;
- odborná spolupráce, příprava a výcvik předurčených příslušníků AZ;
- poskytovat informace a analýzy o informačním prostředí, jeho jednotlivých prvcích a aktérech do společného operačního obrazu;
- podporovat vojenské informační aktivity související s dopadem a účinky v informačním prostředí na taktické úrovni;
- podporovat úkolová uskupení v operacích a ostatní druhy sil při komplexním vedení operací jak ve prospěch AČR, tak ve spojeneckých operacích;
- nasazené síly a prostředky v operacích podporovat formou vzdálené podpory z území ČR (Reach-Back).
Organizační prvek pro vytvoření střediska informačních operací v kybernetickém prostoru
Mezi hlavní úkoly patří:
- Budovat schopnosti pro vedení informačních operací v kybernetickém prostoru, a to jak ve prospěch vlastních prvků KySIO, tak pro podporu operacím;
- vybudovat vysokou úroveň připravenosti k reakci na události informačního charakteru v kybernetickém prostoru;
- vést interní odborný výcvik se zaměřením jednak na technické aspekty, ale i problematiku psychologie, marketingu aj;
- rozvíjet expertní spolupráci s relevantními partnery (komerční subjekty, akademické instituce aj.).
Organizační prvek pro vytvoření střediska kybernetické ochrany
- Tato jednotka je v ranném stádiu výstavby, bude se zabývat především kybernetickou ochranou zbraňových systémů.
Četa zabezpečení
Mezi hlavní úkoly patří:
- Zabezpečuje dopravní a přepravní úkoly;
- zabezpečuje skladového hospodářství, distribuci materiálu ke konečným uživatelům;
- dílenské zabezpečení;
- podílí se na revizích elektrospotřebičů;
- zastřešuje sklad zbraní.